دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی

دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی

دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی یکی از چهار دانشکده پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در استان البرز، شهرستان کرج می‌باشد. این دانشکده پس از اتخاذ سیاست تغییر و تحول در ساختار دانشگاه تهران به منظور توسعه و گسترش رشته‌های دانشگاهی در سال ۱۳۸۴ تأسیس شد. اگر چه این دانشکده در سال ۱۳۸۴ تأسیس شده است، اما گروه آموزشی اقتصاد کشاورزی و گروه آموزشی ترویج و آموزش کشاورزی از سابقه‌ای دیرینه برخوردار بوده و از دهه ۱۳۴۰ با جذب و پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی فعالیت دارند. همزمان با ایجاد دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی گروه جدیدی به نام گروه مدیریت و توسعه کشاورزی نیز تاسیس شددانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی شامل گروه آموزشی اقتصاد کشاورزی، گروه ترویج و آموزش کشاورزی و گروه مدیریت و توسعه کشاورزی می باشد.


گروه آموزشی اقتصاد کشاورزی

این گروه فعالیت خود را از سال 1343 در سطح آموزش کارشناسی و از سال 1356 در مقطع کارشناسی ارشد و از سال 1373 در مقطع دکتری آغاز نموده است. این گروه در زمینه­ی علم اقتصاد کشاورزی و کاربردهای آن در گرایش­های مختلف کشاورزی و منابع طبیعی فعالیت می­نماید. در عرصه فعالیت‌های کشاورزی، حضور متخصصانی که علاوه بر دانش کشاورزی، اصول علم اقتصاد را نیز فرا گرفته باشند و بتوانند با استفاده از تجربیات و دانش خود، در زمینه برنامه‌ریزی اصولی و تهیه طرح‌های تولیدی محصولات کشاورزی فعالیت کنند، از ضروریات تحول کشاورزی کشور است و این امر، جایگاه و اهمیت رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی را به خوبی مشخص می‌کند. ضمن اینکه امروزه یکی از راههای تحت سلطه در آوردن کشورها، وابسته کردن آنها از طریق تامین مواد غذایی است. لذا تقویت و  استقلال بخش کشاورزی یکی از مهمترین اقدامات در جهت امنیت ملی کشورهاست. بطور کلی اهداف کلی گروه اقتصاد کشاورزی را می توان در محورهای زیر خلاصه نمود:
مطالعه و بررسی مسائل اصلی کشاورزی و منابع طبیعی نظیر بررسی اقتصادی تولید مواد غذایی،نهاده های تولید، فرآیند و مدیریت تولید، تجزیه و تحلیل سیاست های کشاورزی، بازاریابی و تجارت محصولات کشاورزی و منابع طبیعی و محیط زیست و توسعه پایدار.
 آموزش به دانشجویان در رابطه با چگونگی بکارگیری اصول اقتصادی و کسب و کار و توسعه مهارتهای شغلی و علمی برای مدیریت واحدهای تولیدی و سازمانهای اقتصادی و کشاورزی.
 بکارگیری پژوهش های نظری و کاربردی به منظور ارائه راهکار و توصیه های سیاستی برای حل  مسائل و مشکلات توسعه و اقتصاد کشاورزی کشور.گروه آموزشی ترویج و آموزش کشاورزی

نظام آموزشی و ترویج کشاورزی در ایران پیشینه­اش به حدود سه دهه پس از تأسیس مدرسه عالی فلاحت و از آغاز فعالیت ترویج کشاورزی در ایران به سال 1332 برمی­گردد، که در آن سال سازمان ترویج کشاورزی، در وزارت کشاورزی بنا بر ضرورت اجتماعی و اقتصادی به کمک بنیاد فرهنگی خاور نزدیک به وجود آمد. در سال 1350 نخستین دوره کارشناسی رشته ترویج و آموزش کشاورزی آغاز به کار کرد. از سال 1364 دوره کارشناسی ارشد ترویج و آموزش کشاورزی و در سال 1378 رشته توسعه روستایی در مقطع کارشناسی ارشد به اجرا درآمد. در سال 1375 نخستین دوره دکتری رشته ترویج و آموزش کشاورزی و در سال 1382 نخستین دوره دکتری توسعه کشاورزی دایر شد. در سال 1388 با توجه به تغییراتی که در ساختار دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی صورت گرفت، رشته توسعه کشاورزی از گروه آموزشی ترویج و آموزش کشاورزی جدا و به‌صورت گروه آموزشی مستقلی درآمد.
از ماموریتهای این گروه ارتقاء دانش، بینش، و مهارت‌های داوطلبین آموزش‌های عالی در رشته‌ ترویج وآموزش کشاورزی در راستای توسعه همه جانبه کشاورزی و جامعه روستایی ایران، به نحوی که خلاق، کارآفرین و توانمند با استقلال فکری فارغ‌التحصیل شده و بتوانند منشاء خدمات موثر در جامعه بشوند. همچنین انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی و سازگاری و توسعه­ای به منظور تولید علم و فناوری در زمینه‏های ذیربط، نشر آن در جامعه و آموزش‌های برون دانشگاهی به مخاطبین و علاقه‌مندان مورد نظر  از دیگر ماموریت­های گروه ترویج و آموزش کشاورزی می‌باشد.گروه آموزشی مدیریت و توسعه کشاورزی

این گروه با نام گروه "مدیریت و توسعه کشاورزی"، هم‌زمان با ایجاد دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی در سال 1383 پیشنهاد شد و در سال 1388 به‌طور رسمی ایجاد و در ساختمان جدید دانشکده اقتصاد و توسعه مستقر شد. دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی هم‌اکنون دارای گروه­های اقتصاد کشاورزی (تأسیس 1342)، ترویج و آموزش کشاورزی (تأسیس 1350) و مدیریت و توسعه کشاورزی (تأسیس 1388) می­باشد.
توسعه بینش، دانش و مهارت‌های منابع انسانی در راستای جهانی‌سازی، مقابله با گرمایش زمین و انجام اقدامات ضروری برای رسیدن به پایداری در توسعه از چالش‌های اساسی قرن بیست‌ویکم است. مواجهه با این قبیل چالش‌ها مستلزم توسعه بینش سیستمی، جنبش‌های نرم‌افزاری، رعایت و بهبود شاخص‌های توسعه پایدار همراه با مشخصه‌های زیست‌محیطی است که این خود نیازمند بسط و گسترش هر چه بیشتر مدیریت همه جانبه، سیستمی و علمی است. گروه «مدیریت و توسعه کشاورزی» در راستای این قبیل رویکردهای جدید و اساسی هزاره سوم تأسیس شد. با توجه به نیازمندی‌های مربوط به بهره‌برداری بهینه از منابع گوناگون از جمله منابع تولید و منابع انسانی، مأموریت اساسی این گروه توسعه دانش و اعتلای علمی دانشجویان در این زمینه‌ها است. این مأموریت در قالب فراهم نمودن زمینه تحصیل دانشجویان در سه رشته و دو مقطع تحصیلی شامل مدیریت کشاورزی و توسعه روستایی در مقطع کارشناسی ارشد و توسعه کشاورزی در مقطع دکتری پیگیری می‌شود.