دکتر محمد حسن مهدوی اردبیلی

دکتر مهدوی اردبیلی در مهرماه سال 1288 خورشیدی در تبریز چشم به جهان گشود. پس از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه راهی تهران شد و در دارالمعلمین عالی (دانشگاه خوارزمی کنونی) در رشته ریاضی مشغول به تحصیل شد.

 وی پس از گرفتن مدرک لیسانس ریاضی، در سال 1312 همراه با دانشجویان اعزامی به خارج، به فرانسه رفت. چون مدرک لیسانس ایرانی آن زمان، در دانشگاه‌های اروپا، از لحاظ ارزشیابی، هنوز معادل لیسانس شناخته نمی‌شد، بنابراین مجبور شد مدت سه سال در دانشگاه لیل فرانسه در رشته ریاضی به تحصیل بپردازد، پس از آن به سوئیس رفت و دوره دکتری را در آنجا گذرانید و سرانجام در آذرماه سال 1324 به ایران بازگشت.

استاد مهدوی اردبیلی پس از ورود به ایران کار دولتی را از اول بهمن 1324 در بانک ملی به‌عنوان کارشناس آمار و مطالعات اقتصادی آغاز کرد. 

دکتر مهدوی اردبیلی با استفاده از آگهی استخدام سال 1328 به استخدام دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران درآمد و تا پایان سال 1349 در دانشکده کشاورزی صادقانه خدمت کرد منشأ دگرگونی‌های اساسی و آثار مهمی شد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می شود:

-تخصیص سالیانه 35 بورس تحصیلی به 105 نفر اول از دانشجویان (در دوره سه ساله و 140نفر در دوره 4 ساله)، تا بین آنان یک نوع رقابت سالم به وجود آید و سبب افزایش سطح دانش بشد. به دنبال آن شمار دانشجویان بورسیه از 35 نفر به 70 نفر رسید که در سال‌های بعد نیز این روند تا حدودی ادامه پیدا کرد. -لوله‌کشی آب دانشکده در سال 1333 که با کمک‌های فنی مرحوم مهندس روح‌الله فرزانه معاون دانشکده و استاد آبیاری و دکتر قدرت الله تمدنی استاد آبیاری دانشکده انجام شد.


-آسفالت خیابان‌های دانشکده (1335-1333)


-احداث سه خوابگاه برای دانشجویان و 30 دستگاه خانه مسکونی برای اعضای هیئت علمی دانشکده


-افزایش دوره تحصیلی دانشکده از سه سال به چهار سال با اخذ مدرک فوق‌لیسانس پیوسته.


-تهیه و تنظیم نقشه جامع دانشکده و اجرای آن در سه دوره 10 ساله


-احداث مزرعه آموزشی و پژوهشی به مساحت 200 هکتار که به‌تدریج تا 450 هکتار گسترش یافت.


دکتر مهدوی اردبیلی دو سال و پنج ماه به‌عنوان کفیل و هشت سال مسئولیت اداره دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران را به عهده داشت. وی تا سال 1349 در دانشکده کشاورزی خدمت می‌کرد و در همان سال می‌خواستند بازنشسته شوند، که ریاست وقت دانشگاه جندی‌شاپور اهواز (شهید چمران) با شناختی که از توان علمی و مدیریتی ایشان داشتند، استاد دکتر مهدوی اردبیلی را دانشگاه یادشده منتقل نمودند که تا سال 1358 با سمت معاون آموزشی آن دانشگاه به خدمات دانشگاهی خود ادامه دادند. پس از آن بار دیگر به دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران بازگشتند، تا اینکه در سال 131 به‌افتخار بازنشستگی نائل شدند. دکتر مهدوی اردبیلی در زمستان 1358 پس از عمری تلاش صادقانه در اثر تصادف اتومبیل در تهران درگذشت.