کریم ساعی

مهندس کریم ساعی در سال 1289 خورشیدی در مشهد دیده به جهان گشود و در سال 1331 هنگام بازگشت از مأموریت شیراز، در اثر سانحه هوایی در تهران بازگشت.

وی در طول عمر کوتاه 42 ساله‌اش تنها مدت 15 سال، یعنی از سال 1331 – 1316 توانست به کشور خدمت کند. هر چند طول سال‌های وی اندک بود و اجل برای ادامه فعالیت‌هایش فرصت زیادی به او نداد، اما در همان مدت، خدمات ارزشمند و به یاد ماندنی‌ای به کشور انجام داد و نام نیکی از خود به یادگار گذاشت.

ساعی در سال 1310 خورشیدی دوره تحصیل در مدرسه عالی فلاحت را به پایان رساند و برای ادامه تحصیل عازم فرانسه شد. نخست در انستیتو ناسیونال آگرونومیک پاریس که در یکی از موسسه‌های پژوهشی و آموزشی معتبر در علوم کشاورزی است به تحصیل مشغول شد و پس از به پایان رساندن آن به آمریکا سفر کرد و در ایالت کالیفرنیا در دانشگاه برکلی به تحصیل پرداخت و در رشته جنگل موفق به اخذ درجه فوق‌لیسانس (M. S.C) شد و سرانجام در سال 1316 به ایران بازگشت.

یکی از پرارزش‌ترین کارهای ساعی سامان‌دهی به اداره جنگلبانی و جنگلداری در ایران بود که توانست جنگل‌های ایران را از تاراج متجاوزان نجات دهد. وی به دنبال آن، کلاس‌های تخصصی آموزش عالی جنگل را تشکیل داد تا کارشناسان متخصص در امور جنگلبانی و جنگلداری تربیت کند. ساعی در چهارم دی‌ماه سال 1331 هنگامی که از سفر شیراز به تهران برمی‌گشت، در اثر سانحه هوایی جان خود را از دست داد. جنازه آن مرحوم پس از تشییع باشکوه، در محوطه دانشکده منابع طبیعی امروز، در محل جنگل ساعی دانشکده که خود آن را به وجود آورده بود به خاک سپرده شد.